Var med Svenska Ödemförbundet den 30 juni 2023, 12:00 – 13:00 !
Visby, Almedalen, Hamnplan, H200
#Allarösterskahöras Estradvagn
Seminarium – Debatt/panelsamtal – Vård och omsorg
- Margareta Haag, Ordförande, Svenska Ödemförbundet
- Sue Mellgrim, medicinsk lymfterapeut, Lymfterapi Norrort
- Angelica Rundberg, Styrelseledamot, patient, Svenska Ödemförbundet
Beskrivning av samhällsfrågan
Lipödem är en kvinnlig fettvävnadssjukdom som kan utvecklas vid hormonella förändringar som pubertet, graviditet och klimakteriet. Kunskap saknas i vården och man diagnosticeras ofta med fetma/obesitas – konsekvensen blir depression, oro, ökad smärta samt frustration då diagnosen kan dröja i decennier.
Utökad information om evenemanget
Vi informerar om sjukdomen lipödem och dess symtom. En patient ger sin berättelse om ett liv med lipödem med smärta och funktionshinder, stigma och svårigheter att klara vardagen. Vi informerar om påverkansarbetet för att vård ska erbjudas de drabbade kvinnorna och att kunskapen måste ökar i primärvården. Socialdepartementet har givit SBU i uppdraget se över prioriterade forskningsfrågor för lipödem och att Socialstyrelsen ska se över riktlinjerna för vård samt att SKR ska utreda eventuell fettsugning vid behov.
Kontaktinformation:
Angelica Rundberg, Förbundsstyrelseledamot, Svenska Ödemförbundet, angelica.rundberg@svenskaoremforbundet.se
Margareta Haag , som var med i Almedalen har 2024 gått över i Advisory Board för Svenska Ödemförbundet och lämnat ordförandeposten. Hon är ordförande i Nätvärket mot cancer.
Nya styrelsen hittar du på www.svenskaodemforbundet.se
Facebook: Svenska Ödemförbundet
twitter: SvenskaÖdemförbundet – @lymfan